Minden relatív, így természetesen a szerelem fogalma sem kivétel ez alól. Mindenki számára mást jelent, máshogy fejezi ki, máshogy érzékeli, máshogy látja és tanulja. Pont emiatt sokszor félreértésekkel teli harcokat kezdünk vívni a definíciójáról, akár a párunkkal, akár másokkal. Foggal körömmel ragaszkodunk a saját fogalmi szótárunkhoz és próbáljuk meggyőzni a másikat, akinek teljesen máshogy, vagy némileg eltérően szerepel a szótárában a szó. Már itt érdemes elgondolkodnunk, vajon kinek van igaza? Kinél a szerelemről alkotott EGYETLEN és IGAZ definíció? Had áruljam el... mindenkinél és senkinél. A legjobb, ha mindenből merítünk egy keveset.
Hol és mit jelent a szerelem?
Szerelem a pszichológiában:1. Drog. Kábítószer, amelyről, ha gyengék vagyunk nem tudunk leszokni, vagy lemondani, ha szükséges. Jelölve van az örömforrás, mely ez esetben nem a heroin, hanem egy személy és folyton az mellett kell lennünk, érintenünk, csókolnunk, birtokolnunk, különben boldogtalanokká és stresszesekké válhatunk. Ha elhagy minket, elvonási tünetek jelentkeznek. Nem kapjuk meg a kellő adagot az örömforrásunktól, így hiányában mellékhatásként akár agresszíven is viselkedhetünk, depresszióssá válhatunk, vagy rosszabb...
2. "Az ellentétek vonzzák egymást" elmélet ugyan megdőlt, de van helyette másik, azaz: "A hasonló a hasonlót vonzza". Vagyis az egyének úgy keresnek párt, hogy közös érdeklődési kör alapján. Ugyan ez még nem feltétlen alapja a vonzalomnak, de nem ritka a szerelem későbbi kialakulása, ha a két fél egy hullámhosszon pendül.
"Hasonló a hasonlót." |
Szerelem a filozófiában:A filozófiában mindig csak elmélkedünk, ám az elmélet sosem válik végleges igazsággá, hacsak nem addig, míg a következő elmélet meg nem születik róla. Az egyik legnagyobb filozófiai alak, Platón elméletét hoznám ide a szerelemről. Egy történetbe öntötte bele az elméleteit "A lakoma" címen, ahol az istenek egy-egy történettel járulnak hozzá a maguk részéről a szerelem megértéséhez. Az egyik ilyen történet az androgün legendája, mely egy három nemű lény (férfi, nő, semleges). Ezt a lényt hasítja ketté Zeusz és innen ered a vágy, hogy a férfi és nő újra egyesüljön, mert valójában egyek.
Szerelem a társadalom szerint:A társadalom a szerelmet úgy definiálja, mint gyomorban lévő pillangók, hevesen verő szív, izzadt tenyér. Vagyis közismerten akkor vagy szerelmes, ha ezek a dolgok elkezdenek jelentkezni nálad. Ennyi. Ez az, amit megtudhatunk az utca embereitől, ha a szerelemről kérdezgetünk. Néhányuktól esetleg még hallhatjuk a: "kiszámíthatatlan, ez csak úgy jön" mondatot is.
Szerelem a tudomány mikroszkópjai alatt:A tudomány szerint a fajunk fenntartásának "eszköze". E nélkül ugyanis nem tudnánk szaporodni, nem lenne rá kellő motivációnk. Vagyis a tudomány a szerelmet ösztönként definiálja, szexuális vágyként kezeli.
Szerelem spirituális értelemben:Két lélek egymásra találása. Mikor meglátod és felismered, hogy "Ő" az. Egy mély lelki társi viszony, mely révén mindkét fél fejlődni tud a másik által. Szavakban nem kifejezhető, erős vonzódás, intuíció.
Szerelem a vallásban:Had kezdjem azzal, hogy a különböző vallások mind másképp értelmezik a szerelmet, ezért érdemes ezekről is olvasni, nem csak a lent említett kettőről.
A keresztény vallásban akkor fejezheted ki legerősebben a szerelmedet és akkor vagy igazán szerelmes, ha isten előtt is esküt teszel, hogy mindig hű leszel hozzá és betegségben egészségben ki tartasz mellette. Egy a mennyek országában köttetett kapcsolat, melyet földi halandó szét nem választhat.
A buddhizmus szerint, amit az emberek szeretetnek és szerelemnek értelmeznek, az a ragaszkodás. Vagyis én akarok valamit a másiktól: hogy boldog legyek, hogy magamhoz kössem, hogy csak engem szeressen. Ez pedig nem más, mint a saját vágyaim és elvárásaim kielégítése. Az igaz szeretet a buddhizmusban nem rólunk szól, hanem arról, hogy szeretünk valakit, ezért annak kívánjuk a legjobbat, látjuk a jó tulajdonságait, elfogadjuk a hibáit.
Ahogy tehát mondtam, a szerelem relatív. Alkothatsz magadnak akár önkéntesen egyéni képet is róla eldöntve, hogy téged nem érdekel ki mit gondol, de talán nincs értelme lekorlátozni egy ennyire sokoldalú dolgot, ami ennyi mindenben jelen van, ami ennyi mindenre és mindenkire hatással van és ennyi mindent meghatároz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése